TVP 4K w telewizji naziemnej

TVP 4K naziemnie? Oto plany TVP dotyczące kanału w 4K!

Telewizja Polska przygotowuje swój pierwszy kanał w jakości 4K. Stacja TVP 4K ma powrócić przy okazji piłkarskich mistrzostw Europy w 2021 roku. TVP zapisała jednak utworzenie kanału w rozdzielczości 4K w karcie powinności na lata 2020-2024. W dokumencie zapisano też, że TVP 4K w miarę możliwości może trafić do telewizji naziemnej.

Kanał TVP 4K został uruchomiony 14 czerwca 2018 roku i działał do 3 września 2018 roku. Jego głównym celem było transmitowanie meczów piłkarskiego mundialu. Kanał dostępny był w sieci Orange i na platformie nc+.

Kanał TVP 4K miał zostać reaktywowany w 2020 roku w związku z kolejną wielką piłkarską imprezą. Mistrzostwa Europy zostały jednak przesunięte na przyszły rok.

Kanały 4K to przyszłość

Kanały nadające w rozdzielczości 4K dziś są rzadkością. Rośnie jednak popularności sprzedaż telewizorów 4K, co naturalnie wzbudza u ich użytkowników chęć wykorzystania tej opcji. Obecnie posiadacze telewizorów 4K najczęściej oglądają na nich produkcje dostępne w sieci. Treści w 4K za darmo można znaleźć na przykład na Youtube. Kilka seriali 4K znajdziemy też w aplikacji Player (tu jednak odpłatnie).

Wiele wskazuje jednak na to, że standard 4K może stać się za kilka lat tak popularny, jak dziś HD. Możliwe, że za kilka lat większość głównych kanałów telewizyjnych będzie nadawać właśnie w tej jakości. Zaawansowane plany dotyczące uruchomienia kanału 4K ma Telewizja Polska.

Co będzie można oglądać w TVP 4K?

Uruchomienie kanału TVP 4K obecnie wiązane jest z koniecznością transmisji sportowych w dobrej jakości. W planach jest jednak uruchomienie kanału TVP 4K jako stacji o charakterze sportowo-filmowo-rozrywkowym.

Plan uruchomienia stacji Telewizji Polskiej mającej dać widzom dostęp do produkcji w jakości 4K zapisany został w „Karcie Powinności Telewizji Polskiej na lata 2020-2024”. To dokument opisujący plany nadawcy publicznego na najbliższe cztery lata.

TVP 4K w naziemnej telewizji cyfrowej

W planach TVP możemy przeczytać, że na antenie kanału TVP 4K oprócz relacji sportowych będzie można oglądać też filmy fabularne oraz audycje rozrywkowe. Nie ma jednak wątpliwości, że TVP chce do swojego kanału 4K przyciągną fanów sportu.

W karcie zapisano, że:

  • 55% nadawanych na tym kanale ma być poświęcona właśnie sportowi,
  • 10% to produkcje kulturalne (w tym seriale i filmy fabularne),
  • 5% z kolei stanowić mają audycje rozrywkowe (w tym seriale i filmy).

Według planów kanał TVP 4K miałby być nadawany przez co najmniej 6 godzin na dobę.

Koszty tworzenia kanału TVP 4K

Telewizja Polska oszacowała już koszty, jakie trzeba będzie ponieść w związku z ponownym uruchomieniem kanału TVP 4K i jego utrzymaniem do 2024 roku.

W 2020 roku koszt rozpowszechniania programu ma wynieść 5 mln zł. W kolejnych latach (2021-2024) szacunkowe koszty rozpowszechniania kanału oraz tworzenia programu szacowany jest na 36 mln zł / rocznie.

Telewizja Polska liczy na to, że kanał będzie finansował się z z obrotu prawami do audycji, przekazów handlowych oraz innych źródeł. Nie planuje się jednak pozyskiwania pieniędzy na TVP 4K z abonamentu.

TVP 4K w telewizji naziemnej?

Czy kanał TVP 4K trafi do telewizji naziemnej? Karta Powinności TVP mówi jasno, że kanał 4K ma być początkowo rozpowszechniany drogą satelitarną i poprzez inne sieci telekomunikacyjne. W dokumencie zawarto jednak wpis, że TVP w miarę możliwości będzie dążyć do umieszczenia kanału TVP 4K na multipleksach naziemnych. Stanie się to jednak w miarę możliwości technicznych.

Zaraz po starcie programu, który miałby nastąpić po 2021 roku, raczej nie powinniśmy się go spodziewać od razu w telewizji naziemnej. Po pierwsze dlatego, że w Polsce wciąż nie mamy systemu DVB-T2. Ten zostanie wprowadzony dopiero w połowie 2022 roku i wtedy w Polsce w telewizji naziemnej będzie można technicznie rozpowszechniać kanały w jakości 4K.

Szansy na darmowy kanał 4K w telewizji naziemnej upatrywałbym jednak w testach. Być może Telewizja Polska w części kraju będzie chciała uruchomić testowy multipleks DVB-T2, w ramach którego przetestuje TVP 4K. Niestety takiej pewności nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *