TV Trwam i Superstacja „wielkimi przegranymi” w boju o mux-1

W wyniku konkursu ogłoszonego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji miejsce w pierwszym multipleksie darmowej telewizji naziemnej uzyskało zaledwie czterech nowych nadawców telewizyjnych. Miejsca zabrakło dla kilku popularnych kanałów telewizyjnych. Dziś słowo o tym, dlaczego pierwszy multipleks z TV Trwam i Superstacją byłby moim zdaniem atrakcyjniejszy.

W artykule o polskich kanałach telewizji naziemnej obiecałem, że kiedyś poruszę temat „wielkich przegranych” wyścigu o miejsca w pierwszym multipleksie NTC. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że ten artykuł jest moją subiektywną opinią i nie każdy musi się z nią zgadzać, jednakże gorąco zapraszam do dyskusji w komentarzach pod wpisem.

Przypomnijmy, że cztery miejsca w pierwszy multipleksie zostały przydzielone w wyniku konkursu stacjom ATM Rozrywka TV, Eska TV, Polo TV oraz U-TV. Ubiegających się o miejsce było trochę więcej więc kilka stacji, także tych bardziej znanych poległo w „walce” o mux-1. Ciężko mi oceniać dlaczego dany kanał dostał miejsce, a inny gdyż nigdzie nie znalazłem szczegółowych i klarownych zasad wspomnianego konkursu.

Dziś wspomnę o dwóch kanałach telewizyjnych, które moim zdaniem są „największymi” przegranymi w walce o cyfryzację polskiej telewizji.

Pierwszym przegranym jest Telewizja Trwam – stacja budząca ogromne kontrowersje, jednak pożyteczna z punktu widzenia popularyzacji darmowej naziemnej telewizji cyfrowej. Kanał o profilu katolicko-społecznym ma „zakochanych na śmierć i życie” zwolenników oraz darzących go odwrotnym uczuciem przeciwników. Pomijając argumenty przeciwników i zwolenników telewizji toruńskich duchownych ja dostrzegam jeden potężny argument „za” Telewizją Trwam z nadajników naziemnych. Umieszczenie ów kanału w pierwszym multipleksie wpłynęłoby pozytywnie na promocję bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej zwłaszcza wśród osób starszych. Ci, którzy chcieliby odbierać TV Trwam (aktualnie dostępnej bezpłatnie z satelity Astra) nie musieliby montować anteny satelitarnej, wystarczyłoby by podłączyli swój telewizor do anteny dachowej i tunera STB.

Drugą stacją, która według mnie mogłaby znaleźć się w ofercie darmowej telewizji naziemnej jest Superstacja. Kanał o profilu informacyjno-rozrywkowym często był krytykowany za brak profesjonalizmu, faktycznie dziennikarzom Superstacji przydarzały się błędy i zabawne wpadki na wizji, jednak było to „urozmaicenie” ukazujące dziennikarza w trochę innym świetle („dziennikarz to też człowiek”). Superstacja to telewizja prezentująca niektóre informacje z lekkim przymrużeniem oka, często porusza tematy, które w „poważnej” telewizji informacyjnej nie miałby racji bytu. Takie podejście do życia i polityki byłoby potrzebną przeciwwagą do wcześniej opisanej telewizji o ideowym „skręcie w prawo”. Wprowadzenie Superstacji do oferty NTC byłoby krokiem ku zwiększeniu pluralizmu politycznego w programach nadawanych naziemnie. W ramach NTC pod „profil informacyjny” podlegają jeszcze państwowa TVP Info oraz stacja U-TV, która jeszcze nie powstała (więc ciężko wypowiadać się nie tylko o ramówce ale i jakości jej materiałów).

W konkursie KRRiT przepadły także kandydatury umieszczenia w mux-1 kanałów: 4fun.tv (4fun Media), Next HD (Astro), CTV (Cable Television Networks), Tele 5 (Mediasat), RMF TV (Multimedia), Radio na wizji (Polskie Radio), Orange Sport Info (Telekomunikacja Polska), iTV (Telestar), Machina TV (TV Point Group) oraz TVN Meteo (Grupa TVN).

2 komentarze do “TV Trwam i Superstacja „wielkimi przegranymi” w boju o mux-1”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *