Trzeci etap przełączania systemu telewizji w Polsce wdrożony. Już 68% kraju z telewizją DVB-T2

76% gospodarstw domowych i 68% powierzchni Polski zostało już objętą zaplanowaną na ten rok zmianą systemu nadawania telewizji naziemnej. Firma EMITEL, która obsługuje multipleksy naziemne podsumowała właśnie trzeci z czterech etapów zmian w telewizji naziemnej.

Spółka w poniedziałek rano poinformowała, że przełączenie systemów w południowej Polsce przebiegła zgodnie z planem. W nocy z 22 na 23 maja 2022 r. wyłączono emisję multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-4 w starym systemie DVB-T i uruchomiono te same multipleksy w nowym standardzie DVB-T2 na terenie południowej Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, Kielecczyzny, Podkarpacia, Małopolski, Górnego Śląska i Opolszczyzny.

To już trzeci etap przełączeń dokonywanych w tym roku. Obecnie już cała południowa i zachodnia Polska odbierają telewizję w nowym systemie DVB-T2/HEVC. To w sumie już ponad ¾ domostw całego kraju. Na przełączenie systemu do czerwca poczekają jeszcze mieszkańcy północno-wschodniej części kraju.

Od 27 czerwca już cała Polska będzie odbierać większość komercyjnych kanałów naziemnych w nowym systemie. Oznacza to poprawę jakości obrazu, a w przyszłości także możliwość uruchomienie dodatkowych darmowych kanałów.

Zmiana systemu nadawania telewizji w Polsce ma związek z koniecznością zwolnienia pasma telewizyjnego na potrzeby rozwoju sieci mobilnej 5G.

W ramach czterech przeprowadzanych w pierwszej połowie tego roku etapów zmiany systemu, przełączane na razie są jedynie multipleksy z kanałami naziemnymi i wybranymi kanałami nadawcy publicznego. Główny multipleks MUX-3 z kanałami Telewizji Polskiej wciąż nadaje w starym standardzie – TVP uzyskała na to specjalną zgodę w związku z wojną na Ukrainie. Nadawca publiczny jednak też w niedalekiej przyszłości będzie musiał dokonać przełączenia na nowy system. Na razie jednak nie podano konkretnej daty, wiadomo że będzie musiało to nastąpić najpóźniej do końca przyszłego roku.

Jedna myśl w temacie “Trzeci etap przełączania systemu telewizji w Polsce wdrożony. Już 68% kraju z telewizją DVB-T2”

  1. Radomsko, mimo posiadanego dekodera z systemem DVB-T2 nie odbieram kanałów TVN i Polsat. Antena zbiorcza na dachu bloku. Jaka przyczyna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *