Kanały radia cyfrowego DAB+ w Polsce

Testy DVB-T2 w Polsce! Jak odbierać kanały TVP w DVB-T2?

Już niedługo telewizja naziemna naziemna w standardzie DVB-T2 ma stać się standardem – tak mówią przepisy i deklaracje. Wciąż jednak system ten w Polsce raczkuje. Telewizja Polska wspólnie z firmą Emitel uruchomiły multipleks testowy na którym nadawane są kanały TVP w DVB-T2.

Standard DVB-T2 to następca naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. W nowym standardzie nadawania z nadajników naziemnych będzie można uzyskać dostęp do jeszcze większej liczby kanałów, w jeszcze lepszej rozdzielczości: HD albo nawet 4K. Polska na nowy standard musi przejść do 2022 roku – to czas, jaki dostaliśmy na zwolnienie obecnych częstotliwości telewizyjnych sieciom komórkowym 5G.

Spółka Emitel – operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej – poinformował w tym tygodniu, że we współpracy z TVP uruchomił testowy multipleks DVB-T2. Sygnał naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie mogą odbierać mieszkańcy województw śląskiego i małopolskiego.

Na kanale 27 nadawanym z nadajników RTCN Katowice / Kosztowy oraz RTCN Kraków / Chorągwica można odbierać kanały TVP Kultura HD, TVP Polonia HD oraz TVP Rozrywka.

źródło: Emitel

Naturalnie do odbioru multipleksu konieczne jest posiadanie telewizora lub dekodera zgodnego ze standardem DVB-T2/HEVC (standard jest obowiązkowy w telewizorach sprzedawanych w Polsce po 1 grudnia 2019 roku).

Wkrótce TVP i Emitel zamierzają uruchomić testy w kolejnych polskich miastach. Na liście znalazły się: Warszawa, Gdańsk i Poznań.

Prowadzone testy mają wykazać, czy odbiorniki dostępne w polskich domach są gotowe do odbioru telewizji w nowym standardzie. Każdy widz będący w zasięgu testowanego multipleksu będzie mógł sprawdzić już teraz, czy jego sprzęt jest gotowy do odbioru nowego systemu, a jeżeli nie przygotować się na zapowiadane wymuszenie zmiany systemu nadawania.

Jak odbierać kanały TVP w systemie DVB-T2?

Aby odbierać kanały TVP w systemie DVB-T2 trzeba być w zasięgu multipleksu testowego. Musimy też posiadać telewizor umożliwiający odbiór telewizji w nowym systemie.

Mieszkańcy obszaru zaznaczonego na zielono, aby odbierać kanały TVP z nadajnika testowego DVB-T2 powinni w ustawieniach swojego telewizora wybrać ręczne wyszukiwanie kanałów i wybrać kanał 27. Jeżeli będziemy w zasięgu multipleksu i posiadali odpowiedni sprzęt, nasz telewizor zaprogramuje nowe kanały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *