Polskie kanały dostępne w DVB-T

TEN ARTYKUŁ POCHODZI Z WRZEŚNIA 2011, AKTUALIZACJĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ!

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce jest dopiero w fazie wdrażania. Znamy już jednak listę darmowych kanałów telewizyjnych, które dostępne będą na trzech multipleksach NTC. Na dzień dzisiejszy na wszystkich muksach dostępne ma być 17 bezpłatnych kanałów telewizyjnych.

Przegląd kanałów rozpocznę nietypowo bo od MUX-2, który aktualnie ma największy zasięg. Ten multipleks przeznaczony jest dla obecnych nadawców komercyjnych, którzy udostępniali sygnał analogowy z nadajników naziemnych. Każdy z nich dostał dwie częstotliwości i zostały one wykorzystane w następujący sposób:

  • Pięć znanych dotychczas kanałów czyli Polsat, TVN, TVN7 , TV4 oraz PULS oraz kanały powstałe specjalnie na potrzeby cyfrowej telewizji naziemnej:
  • Polsat Sport News – kanał sportowy o charakterze informacyjnym, flash informacyjny co godzinę + magazyn na zakończenie dnia. Ramówka uzupełniona powtórkami imprez sportowych oraz transmisjami z meczów mniej popularnych sportów.
  • TV6 – siostrzany kanał TV4 skierowany do młodych telewidzów. Znajdziemy tu powtórki zagranicznych programów typu „talent show” (Mam Talent, Idol itp.) oraz kreskówki i seriale.
  • PULS 2 – kanał jeszcze nie wystartował i możemy oglądać jedynie „obraz kontrolny”. Plotki wskazują wskazują na to, że kanał będzie nosił nazwę Puls Kids i w jego ramówce znajdą się bajki i filmy animowane dla najmłodszych.

Kolejnym działającym już na pewnym obszarze Polski (patrz harmonogram wdrażania DVB-T) jest MUX-3 w całości poświęcony Telewizji Polskiej. Początkowo na tym multipleksie znajdziemy „podstawowe kanały TVP” czyli TVP1, TVP2 oraz TVP Info. Ofertę uzupełniają TVP Kultura i TVP Historia. Pierwsze trzy kanały mają jednak się przenieść do MUX-1 i w „trójce” zwolnić miejsce dla innych kanałów Telewizji Polskiej. To tutaj możemy spodziewać się uruchomienia TVP HD. Mam również nadzieję, że z czasem pojawi się tu TVP Sport i TVP Seriale. Moim skromnym zdaniem kanały telewizji publicznej jak sama nazwa wskazuje powinny być dostępne dla szerokiej publiczności.

Najmłodszym projektem (start zaplanowano na grudzień br.) jest MUX-1. Tutaj mają się przenieść wspomniane trzy podstawowe kanały TVP. Ofertę uzupełnią cztery kanały telewizyjne, które wygrały przetarg ogłoszony jakiś czas temu przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, a są to:

  • Polo TV – dziś stacja dostępna na satelicie i przez internet. Kanał muzyczny w większości serwujący muzykę Disco Polo.
  • Eska TV – kanał muzyczny, siostrzany z ogólnopolską rozgłośnią radiową Eska
  • ATM Rozrywka TV – planowany kanał rozrywkowy prezentujący programy grupy ATM (producenta m.in. „Świata wg Kiepskich”, „Pierwszej Miłości”, reality show „Bar” i „Big Brother” czy teleturniejów „Gra w ciemno” oraz „Gdzie jest kłamczuch”.
  • U-TV – planowany kanał o profilu informacyjno-publicystyczno-poradnikowym. Kanał należy do grupy Stavka (producent m.in. serialu „Plebania”). Od niedawna 25% udziałów w spółce posiadają właściciele stacji TVN.

Chęć na nadawanie swoich kanałów z nadajników naziemnych miały też inne bardziej lub mniej znane stacje telewizyjne, a wśród nich Supertacja, TV Trwam, 4fun.tv, Tele 5, TVN Meteo, RMF TV, Next HD, Machina TV, iTV, Orange Sport Info, CTV, a nawet Polskie Radio z kanałem Radio na Wizji. Braku niektórych kanałów szczerze żałuję. Być może miejsce dla tych kanałów znajdzie się na kolejnych muksach. Podobno docelowo ma być ich sześć. „Wielkim przegranym” postaram się poświęcić jakąś notkę na swoim blogu.

7 komentarzy do “Polskie kanały dostępne w DVB-T”

  1. „Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce jest dopiero w fazie wdrażania. Znamy już jednak listę darmowych kanałów telewizyjnych, które dostępne będą na trzech multipleksach NTC. Na dzień dzisiejszy na wszystkich muksach dostępne ma być 17 bezpłatnych kanałów telewizyjnych.”

    Proszę mi teraz wytłumaczyć co ma to wspólnego z płaceniem abonamentu i dlaczego nie jest on ściągany z dostawców kablówki – oczywiście w wysokości duzo niższej skoro 65% i tak go nie płaci.

  2. Mam pytanie kiedy wystartują normalne kanały jak np. tele5 i to co jest na dekoderach zwykłych takich jak Ferguson af droga satelitarną

  3. Mam pytanie czy antena Pokojowa może mniej Kanałów wyszukiwać ?? czy Antena Taka jak na podwórko dwu kierunkowa może być więcej kanałów ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *