DVB-T2 w Polsce. Naziemna telewizja zmienia standard

Od 2022 nowy system telewizji w Polsce! Kto musi zmienić telewizor?

W mediach coraz częściej słychać o tym, że od 2022 roku obowiązywać ma nowy system telewizji w Polsce i konieczna jest wymiana telewizorów. Faktycznie na przyszły rok szykuje się spora zmiana dotycząca nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Odpowiadamy na pytanie, kto musi zmienić telewizor i czy wymiana jest konieczna.

Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej w Polsce jest nieunikniona. W 2022 roku na stałe pożegnamy dotychczasowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, który był wprowadzany kilka lat temu.

Zmiana systemu telewizji naziemnej to dobra wiadomość, bo powiększy się oferta bezpłatnych kanałów, więcej stacji będzie w jakości HD, szansę na nadawanie może otrzymać większa liczba nadawców, w tym stacje regionalne. Niestety, jak każda zmiana, zmiana standardu nadawania TV, dla części użytkowników może wiązać się z koniecznością wymiany sprzętu. Co ważne, nie wszyscy Polacy będą musieli w 2022 roku wymienić telewizor – z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że zmiany nie dotkną większości gospodarstw domowych w Polsce. Sprawdź, kto musi wymienić telewizor w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej.

Nowy system telewizji w Polsce DVB-T2. Po co ta zmiana?

Nowy system telewizji w Polsce to nie jest nasz krajowy „wymysł”. Podobna transformacja z DVB-T1 na DVB-T2 prowadzona jest praktycznie w całej Europie. Wynika to z przepisów wspólnoty, zgodnie z którymi państwa Unii Europejskiej muszą zwolnić dotychczasowe częstotliwości nadawania telewizji naziemnej na rzecz szerokopasmowego internetu 5G.

Nowy system telewizji w Polsce

Zmiana systemu nadawania telewizji cyfrowej na DVB-T2 poza koniecznością zwolnienia pasma, niesie też niekwestionowane zalety. Przeniesienie na inne pasmo i nadawanie telewizji naziemnej w nowym systemie pozwala na stworzenie bardziej pojemnych multipleksów. Oznacza to, że w ramach jednego multipleksu będzie można przesłać więcej danych.

W praktyce po zmianie systemu nadawania telewizji naziemnej w Polsce, na jednym multipleksie będzie można umieścić nawet kilkanaście kanałów w przyzwoitej jakości SD, albo kilka w bardzo dobrej jakości HD. Obecnie przyzwoite jakości daje się uzyskać przy umieszczeniu na jednym multipleksie 8 kanałów SD lub 2-3 HD.

Dzięki zmianie na DVB-T2 w ramach bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej z pewnością otrzymamy dostęp do większej liczby kanałów, a także stacji nadających w HD. System DVB-T2 umożliwia też nadawanie w ramach naziemnej telewizji kanałów 4K, czyli w jakości jeszcze lepszej niż HD.

Zmiana systemu nadawania TV w Polsce. Kto musi zmienić telewizor?

W sieci i mediach pojawia się sporo informacji o tym, że w związku ze zmianą standardu DVB-T na DVB-T2 Polaków czeka wymiana telewizorów. W rzeczywistości problem ten może dotyczyć części telewidzów, jednak wiele osób już teraz ma sprzęt przystosowany do odbioru telewizji w nowym systemie lub odbiera sygnał telewizyjny z innych źródeł niż telewizja naziemna.

DVB-T2. Nowy system nadawania TV w Polsce

W związku ze zmianą standardu nadawania telewizji w Polsce na DVB-T2 swoich odbiorników nie muszą wymieniać osoby, które:

  • posiadają telewizor umożliwiający odbiór kanałów naziemnych w systemie DVB-T2/HEVC (można to sprawdzić w specyfikacji urządzenia),
  • mają podłączony do dowolnego telewizora podłączony zewnętrzny dekoder umożliwiający odbiór kanałów naziemnych w systemie DVB-T2,
  • odbierają sygnał telewizyjny ze źródeł innych niż nadajniki naziemne – zmiana systemu nadawania na DVB-T2 nie dotyczy użytkowników kablówek, platform satelitarnych oraz platform internetowych.

Jak więc widzicie, zmiana dotyczy jedynie osób, które odbierają sygnał telewizyjny w ramach bezpłatnej telewizji naziemnej, czyli z tzw. nadajników naziemnych i mają starsze telewizory.

Mój telewizor nie ma DVB-T2. Co zrobić?

W takim przypadku można zastanowić się nad wymianą telewizora na nowszy model. Nie jest to jednak konieczne. Do odbioru telewizji naziemnej w nowym systemie wystarczy zakup tańszego od całego telewizora, dedykowanego dekodera do obioru telewizji z nowym polskim standardzie DVB-T2.

Czy już teraz warto zmienić telewizor na DVB-T2?

System nadawania telewizji DVB-T2 obowiązującym będzie dopiero od 2022 roku. W całej Polsce ma zostać na dobre włączony, a zarazem wygaszony poprzedni system DVB-T dopiero w połowie przyszłego roku. Mając starszy odbiornik, niemający opcji odbioru DVB-T2, a chcąc korzystać z telewizji naziemnej, musimy mieć z tyłu głowy konieczność inwestycji i powoli się do niej przygotowywać.

Czy jest sens już teraz kupować nowy telewizor lub dekoder umożliwiający oglądanie telewizji w nowym systemie DVB-T2? Różnie z tym bywa. Do końca tego roku bez problemu będziemy mogli odbierać telewizję naziemną w starym systemie, więc jeżeli jesteśmy z niej zadowoleni, z kupnem nowego telewizora lub dekodera nie musimy się spieszyć.

Warto jednak mieć na uwadze, że w wybranych miastach już teraz ruszyły testy DVB-T2. Możliwość odbioru kanałów z tych multipleksów, to okazja do odbioru dodatkowych darmowych kanałów lub kanałów dostępnych normalnie w telewizji naziemnej, jednak w lepszej jakości.

Co ważne osoby, które mieszkają niedaleko granicy np. czeskiej, które do tej pory cieszyły się z dostępu do bezpłatnych kanałów telewizyjnych naszych sąsiadów, powinny zastanowić się nad szybszym przystosowaniem swojej instalacji telewizyjnej do nowych standardów odbioru telewizji naziemnej, bo w Czechach już teraz wszystkie kanały naziemne nadawane są w DVB-T2.

3 komentarze do “Od 2022 nowy system telewizji w Polsce! Kto musi zmienić telewizor?”

  1. Nie po to 3 lata temu zmieniliśmy telewizor z zupełnie przedpotopowego z podłączonym dekoderem, aby znów musieć kupować dekoder – nie chodzi o cenę. Chyba czas darować sobie zwykłą telewizję i tak w niej nic ciekawego nie ma

  2. Nie będę zmieniać telewizora ani kupować jakieś tam dekodery. Po prostu ten telewizor co mam wyrzucę na śmietnik i problem z głowy.
    I tak nie ma co oglądać. Reklamy, które mnie wkurwiają nie mam zamiaru oglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *