DVB-T dla początkujących

Naziemna Telewizja Cyfrowa to sposób na bezpłatny odbiór kilkunastu Polskich kanałów telewizyjnych w znacznie lepszej jakości niż dotychczas. O tym jakie korzyści niesie ze sobą cyfryzacja polskiej telewizji możesz poczytać w artykule:

Aby odbierać naziemną telewizję cyfrową potrzebujesz odpowiedniego sprzętu:

Listę kanałów telewizyjnych dostępnych oraz planowanych w ramach bezpłatnej telewizji cyfrowej znajdziesz tu:

Zanim zaczniesz strojenie swojego odbiornika telewizyjnego sprawdź czy twój region został już objęty zasięgiem naziemnej telewizji cyfrowej. W lipcu 2011 nastąpił duży skok jeśli chodzi o pokrycie kraju zasięgiem DVB-T. W wyniku uruchomienia 4 etapu wdrażania mux-2 sygnał cyfrowy pokrył 87% populacji Polski. Dziś już prawie na terenie całego kraju dostępna jest Naziemna Telewizja Cyfrowa. Działające nadajniki oraz zaplanowane rozszerzanie sieci NTC znajdziesz w:

Do odbioru bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej potrzebujesz odpowiedniego urządzenia telewizora wbudowanym tunerem DVB-T (z kodowaniem mpeg4) lub specjalnego dekodera. Większość płaskich telewizorów (Plazmowe, LCD) produkowanych w ostatnich latach fabrycznie jest wyposażona w tuner DVB-T. W tym przypadku wystarczy jedynie podłączyć antenę dachową do telewizora i przejść do strojenia kanałów.

Jeżeli jednak posiadasz telewizor starszego typu to nic straconego. Aby odbierać bezpłatne kanały cyfrowe powinieneś zakupić specjalny dekoder STB. Koszt zakupu takiego urządzenia jest jednorazowy i nie powinien przekroczyć 150 zł (sprawdź ceny). Jeżeli zakupisz dekoder wymiana telewizora na nowy nie będzie konieczna!

W większości przypadków nie powinno być konieczności wymiany anteny dachowej. Jeżeli masz na dachu zamontowaną antenę ze wzmacniaczem, która pozwalała na w miarę dobry odbiór sygnału analogowego, nie powinieneś mieć większych problemów z odbiorem kanałów cyfrowych.

Strojenie kanałów cyfrowych wygląda podobnie jak w przypadku telewizji analogowej. Szczegółowo ten proces opisałem w artykule:

Życzę miłego odbioru!