Muzyka w samochodzie. Jak poprawić jakość dźwięku w aucie?

Muzyka dla wielu osób jest czymś niezwykle ważnym. Lubimy, gdy dźwięku ulubionych utworów towarzyszą nam w czasie pracy, podczas relaksu, sprzątania czy podróży. Dziś zajmiemy się muzyką podczas podróży samochodem. Co zrobić, by móc słuchać swojej ulubionej muzyki w starszym aucie, gdzie nie ma radia z bluetooth? W jaką instalację muzyczną do auta zainwestować, jeżeli zależy nam na wysokiej jakości dźwięku podczas jazdy samochodem?

Jeżeli bez swojej ulubionej muzyki nie możesz wyjść z domu, a słuchawki odpadają, bo chcesz się dzielić muzyką z bliskimi, albo nie chcesz by dźwięk muzyki, odcinał cię od otaczającego świata – jest to szczególnie ważne, gdy prowadzimy samochód – możesz zabrać do auta głośnik bezprzewodowy bluetooth. To urządzenia, które zrewolucjonizowały słuchanie muzyki. Głośniki bezprzewodowe są na tyle uniwersalne, że możemy jest stosować nie tylko w podróży (np. na plaży czy działce) ale też w domu czy samochodzie.

Nieduże wnętrze samochodu to pomieszczenie, w którym sprawdzą się nawet nie najwyższej klasy głośniki bezprzewodowe. Podłączając do głośnika telefon z ulubioną muzyką lub dostępem do aplikacji muzycznej typu Spotify, możemy słuchać ulubionych kawałków nawet w starszych samochodach, gdzie wciąż zamontowane mamy radio „kaseciak”.

Głośnik bezprzewodowy jest też ratunkiem dla starszych klasycznych samochodów, w których nie chcemy wymieniać radia na nowszy model, by zachować klimat czasów, z których nasz zabytek pochodzi. Zajeżdżając na zlot samochodów zabytkowych, możemy prezentację swojego unikatowego pojazdu uzupełnić muzyką z epoki. Dzięki temu wrażenia oglądających będą jeszcze bardziej pozytywne. Współczesne głośniki bezprzewodowe mają niewielkie rozmiary, co sprawia że głośnik możemy umieścić np. pod siedzeniem, żeby nie przeszkadzał w trakcie podróży kierowcy, ani pasażerom. Zaletą głośnika bezprzewodowego jest też to, że możemy go zabrać ze sobą gdy wychodzimy z samochodu i idziemy np. na piknik pod lasem. Inną z zalet jest to, że głośnik korzysta z własnego akumulatora, dzięki czemu możemy cieszyć się z muzyki także na postoju.

Wadą rozwiązania z głośnikiem bluetooth jest to, że możliwości audiofilskie takiego urządzenia są ograniczone. O ile osoby, które lubią „gdy coś gra” nie będą miały z tym problemu, prawdziwi audiofile z pewnością dostrzegą różnicę. Rozwiązaniem jest tu nieco droższe porządne radio samochodowe i głośniki samochodowe. Dobry zestaw głośnikowy do auta potrafi zachwycić dźwiękiem nawet najbardziej wymagających fanów muzyki.

Instalując zestaw muzyczny w samochodzie, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie rozmieszczenie głośników i ich dobór. Głośniki standardowo montowane w samochodach osobowych mogą nie być najwyższej jakości dlatego, jeżeli zależy nam na wysokiej klasy doznaniach muzycznych, warto zainwestować w coś lepszego.

Aby nasz samochód stał się prawdziwym studiem melomana warto zabrać na pokład wszystkie rodzaje głośników to znaczy: wysokotonowe, średniotowe, niskotonowe i subwoofer. Ten ostatni jest kluczowym elementem zestawu, jeśli chcemy mieć do czynienia z prawdziwymi basami, które pozwolą nie tylko słyszeć muzykę, ale też i ją czuć całym ciałem.

Najlepszym miejscem dla głośników wysokotonowych jest przód samochodu. Można je zamontować w desce rozdzielczej lub tuż nad nią. Głośniki średniotonowe i niskotonowe montujemy w miejscu standardowych głośników we wnękach w drzwiach bocznych pojazdu. Subwoofer ze względu na swoje duże rozmiary najlepiej zamontować w bagażniku lub jeśli to możliwe pod tylnymi siedzeniami auta.

Wybierając głośniki do auta niestety trzeba przygotować się na nieco większy wydatek. Jeżeli zdecydujemy się na zakup najtańszych głośników to wydamy pieniądze, a nie uzyskamy wcale dużo lepszej jakości dźwięku niż gdybyśmy korzystali ze standardowych głośników zamontowanych w samochdozie.

Jeżeli mimo wymiany głośników w aucie na te najwyższej klasy wciąż mamy niedosyt związany z jakością muzyki granej przez nasze radio samochodowe, warto sprawdzić, czy zamontowane w pojeździe kable głośnikowe są równie wysokiej klasy. Od jakości kabli wbrew pozorom zależy bardzo wiele. Standardowe miedziane kable z izolacją z PCV warto zamienić kablami z miedzi beztlenowej. Niezwykle istotna jest też długość użytego kabla. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego wykonano izolację kabla. Zdarzają się przypadki, że niskiej jakości izolacja negatywnie wpływa na jakość dźwięku.

Projektując instalację muzyczną w aucie, należy zadbać o to, by doprowadzając sygnał do głośników umieszczonych w tylnej części samochodu użyć tylko tyle kabla, ile będzie konieczne. Każdy nadmiarowy centymetr kabla może powodować straty w jakości muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *