Testy DVB-T2 - częstotliwości

Minister zamraża ściąganie abonamentu RTV. Czy trzeba płacić abonament za telewizor?

Wicepremier Jacek Sasin jakiś czas temu poprosił Pocztę Polską o „zamrożenie” ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego. Czy oznacza to, że nie trzeba już płacić abonamentu RTV? Niekoniecznie, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała specjalne oświadczenie na temat płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Decyzja ministra Sasina była następstwem doniesień prasowych o tym, że w czasie epidemii koronawirusa Poczta Polska nasiliła kontrole związane ze ściąganiem abonamentu RTV.

Kto musi płacić abonament RTV w Polsce?

Zgodnie z przepisami obowiązek płacenia abonamentu RTV spoczywa na każdym, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny (inny abonament płaci się za samo radio, a inny za radio i telewizor).

Płacenie abonamentu jest obowiązkowe, niezależnie od tego czy używamy odbiornika, czy nie. Nie ma też znaczenia, do czego używamy telewizora. Abonament płacimy za sam fakt posiadania urządzenia.

Czy trzeba płacić abonament

Abonament RTV trzeba też płacić niezależnie od tego, czy korzystamy z naziemnej telewizji cyfrowej, czy też z usług płatnego nadawcy (kablówki, platformy cyfrowej). Abonament w rzeczywistości nie jest opłatą za dostęp do telewizji, ale czymś w rodzaju „podatku” od posiadania telewizora/radia.

Czy nadal trzeba płacić abonament RTV?

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o wypowiedzi ministra Jacka Sasina, który ogłosił, że zwrócił się do Poczty Polskiej z prośbą o wstrzymanie działań związanych z poborem abonamentu za telewizor. Decyzja ta miała być podyktowana trudną sytuacją Polaków, związaną z epidemią koronawirusa.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała jednak oświadczenie, że prośba ministra nie jest przyzwoleniem na niepłacenie daniny na rzecz mediów publicznych. Nadal trzeba płacić abonament RTV, co wynika z ustawy o o opłatach abonamentowych z 2005 r. w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Tarcza Antykryzysowa zwalnia z płacenia abonamentu? Niekoniecznie

Przepisy z tzw. Tarczy Antykryzysowej związanej z epidemią koronawirusa COVID-19 przewiduje czasowe wstrzymanie postępowań egzekucyjnych, w tym wynikających z niepłacenia abonamentu.

KRRiT w swoim oświadczeniu zaznacza jednak, że nie ma tu mowy o umorzeniu opłat na media publiczne, a jedynie w podmioty znajdujące się w trudnej sytuacji mogą wnioskować o rozłożenie należności na raty. Muszą jednak za tym przemawiać uzasadnione względy społeczne lub losowe. Na wszelkie tego typu okazje trzeba uzyskać indywidualną decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *