LG 50PV350 – test i recenzja telewizora plazmowego

LG 50PV350 to 50-calowy telewizor plazmowy, który powinien sprawdzić się do zastosowań domowych. Model doskonale nadaje się do oglądania relacji sportowych, jak i filmów w HD. Telewizor nie posiada technologii 3D, ale za to płynność obrazu zapewnia 600 Hz, a do tego wszystkiego kusząca jest cena.

Dane techniczne LG 50PV350

Tabelą z danymi technicznymi nie mam zamiaru was zanudzać. Dla mnie najistotniejsze informacje to, że jest to telewizor plazmowy o przekątnej 50 cali. Posiada rozdzielczość 1920×1080 czyli tzw. FullHD, kontrast dynamiczny 3.000.000:1 oraz odświeżanie obrazu z częstotliwością 600 Hz. Przy wyborze tak dużego telewizora istotną rolę odgrywają też gabaryty, w tym przypadku 1176,1 x 774,7 x 289,8 mm (z podstawą) oraz waga 29,9 kg.

Wizualnie

Na pierwszy rzut oka telewizor wydaje się być bardzo duży. Ramki po boku są dość cienkie, dzięki czemu prawie całą powierzchnię telewizora stanowi ekran. Przyciski na obudowie są ukryte w prawym dolnym rogu, co ciekawe nie mamy fizycznych przycisków tylko coś a’la panel dotykowy. Jeśli chodzi o wygląd to model 50PV350 jest ładny i powinien dobrze się wkomponować w nowoczesne wnętrza dużego pokoju.

Pilot

Sporo krytyki w tym modelu zbierał pilot, który wygląda pospolicie i nie ma podświetlania. Dla mnie wygląd pilota nie jest najważniejszy, dużo bardziej cenie sobie jego funkcjonalność i rozłożenie przycisków. Gdybym mógł podpowiedzieć LG to prosiłbym na przyszłość o rozdzielanie przycisków. Poprzez zgrupowanie „strzałek” z innym przyciskami przy słabym oświetleniu bardzo łatwo pomylić się i np. zamiast wcisnąć „do góry” uruchomić „home”. Po za tym reszta w przejrzysta. Obsługa pilota intuicyjna.

Złącza

Złącza dzięki którym możemy rozszerzyć funkcjonalność telewizora możemy podzielić na te z boku oraz z tyłu. W pierwszej grupie znajdziemy złącze na kartę CI, jedno gniazdo HDMI, wejścia AV na wtyczki „chinch” oraz gniazdo USB dzięki któremu możemy oglądać filmy i zdjęcia bezpośrednio z pamięci USB (temu tematowi będzie poświęcony kolejny akapit). Na tyłach znajdziemy zaś jeszcze jedno złącze HDMI, wtyk antenowy, dwa eurozłącza (scart), gniazdo D-sub (podłączenie jako monitor do PC), cyfrowe wyjście audio, PC audio oraz złącze component.

Dużym plusem, a właściwie standardem na dzisiejsze czasy jest USB 2.0 pozwalające odtwarzać materiały z pendrive’a. Na minus zdecydowanie tylko dwa złącza HDMI, dekoder telewizji cyfrowej, odtwarzacz blu-ray i już nie ma miejsca na kolejne urządzenie zewnętrzne.

Złącze USB 2.0 i odtwarzacz DivX HD, MKV

Złącze USB 2.0 w telewizorze LG 50PV350 bez problemu poradziło sobie z pendrivem, dyskiem twardym 2,5 calowym bez zewnętrznego zasilania, jak i z dyskiem 3,5″ z zasilaniem z osobnego gniazda. Pozytywnie test zdał także czytnik kart usb z kartą SD i xD.

Wbudowany w telewizor odtwarzacz dobrze radzi sobie ze zdjęciami, muzyką i filmami w wysokiej rozdzielczości. Odtwarza przeróżne formaty od divx-ów w AVI przez mp4, DVD w formacie vob po DivX HD w standardzie matroska *.mkv. Niestety nie obsługuje formatu dźwiękowego DTS i filmy z takimi ścieżkami dźwiękowymi trzeba konwertować na AC3. Zdjęcia natomiast wyświetlają się w bardzo dobrej jakości, urządzenie nie miało problemów z pokazaniem zdjęć o rozdzielczości kilumilionów pikseli.

Ekran i jakość obrazu

Niestety największą wadą telewizorów plazmowych jest tzw. „efekt lustra” – występujący przede wszystkim w dzień i gdy ekran jest czarny. W przypadku „jasnych” kolorów efekt całkowicie znika. Niewidoczny jest też po zmroku gdy nie odbija się w nim światło. Jakoś szczególnie to nie przeszkadza no chyba, że ktoś zamiast oglądać program telewizyjny będzie się wpatrywał w ekran szukając odbijających się przedmiotów.

Wszelkie lustrzane efekty rekompensuje jakość obrazu. Ta jest bardzo dobra nawet w przypadku cyfrowych kanałów SD. Po włączeniu filmu w HD mamy do czynienia z czymś bajecznym. Obraz jest tak ostry i wyraźny, że doskonale widoczne są pojedyncze źdźbła trawy rosnące na łące. Dzięki technologii 600 Hz na telewizorze świetnie ogląda się mecze, nie widać smużenia znanego z ekranów LCD, kolory są żywe i realistyczne.

Odbiór i strojenie TV

Model 50PV350 posiada wbudowany tuner do obioru bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej z mpeg4, dzięki czemu nie ma problemu z odbiorem bezpłatnych kanałów telewizyjnych z nadajników naziemnych. Wyszukiwać kanałów możemy automatycznie lub ręcznie. Jakość kanałów cyfrowych jest bardzo dobra, porównywalna z tym dostępnymi z platform cyfrowych.

Dźwięk

Od razu powiem, że audiofilem to ja nie jestem. Telewizor wyposażony jest w dwa głośniki o mocy 10 W. Nich nie charczy, nic nie buczy więc dla mnie wszystko jest ok.

Cena

Cena modelu 50PV350, który miał premierę stosunkowo niedawno jest wysoce konkurencyjna. Telewizor możemy zakupić za nieco ponad 2300 zł. Sprawdź ceny!

Podsumowanie

Jeżeli potrzebujesz dużego telewizora, technologia 3D nie jest czym z czego będziesz korzystać z umiłowaniem i przeżyjesz brak funkcji internetowych to warto rozważyć zakup LG 50PV350. Do tego dochodzi jeszcze dobry stosunek jakości do ceny. Kupując ten model pamiętaj, że decydujesz się na plazmę z wszystkimi jej zaletami, ale też i wadami. Niestety nie mam aktualnie możliwości podłączenia do telewizora konsoli do gier, ale oglądając animacje w HD mogę sobie wyobrazić jaką przyjemnością może przynieść granie na „pleju” czy konsoli x-box.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *