Kanały telewizji naziemnej w Polsce

Ostatni przegląd bezpłatnych kanałów polskiej telewizji naziemnej na moim blogu umieściłem już ponad pół roku temu. Niektóre z planowanych wtedy stacji wystartowały, niektórym wyklarowała się ramówka, a na niektórych multipleksach pojawiły się niespodzianki. Dlatego dziś jeszcze raz krótki „rzut okiem” na polskie bezpłatne kanały w DVB-T.

Na terenie Polski działają już trzy multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej. Na dzień dzisiejszy najlepszym zasięgiem może pochwalić się mux-2 zawierający tzw. „kanały komercyjne” nadawców, którzy dotychczas nadawali sygnał w systemie analogowym. W myśl obustronnej umowy dotychczasowi nadawcy (Polsat, TVN, TV4 i TV Puls) dostali po dwa miejsca w nowym multipleksie. Miejsca te zostały wykorzystane w sposób następujący:

 • Polsat umieścił w mux-2 swój główny kanał oraz stworzony przy okazji startu DVB-T w Polsce kanał sportowo-informacyjny Polsat Sport News. Stacja ze swoich zadań informacyjnych wywiązuje się cogodzinnym flashem informacji sportowych. SportFlash to pięciominutowa audycja w której prezentowane są informacje sportowe. Ponadto o godz. 23 na PSN nadawana jest retransmisja programu Sportowe podsumowanie dnia z Polsatu News. Pozostałą część ramówki stanowią transmisje i retransmisje sportowe różnych dyscyplin. Zazwyczaj znajdziemy tu mecze o mniejszym zainteresowaniu (np. bez udziału Polaków).
 • TVN oprócz swojego głównego kanału w multipleksie umieścił działającą już wcześniej stację TVN7, znajdziemy tu najczęściej filmy (niekoniecznie „pierwszej świeżości”), powtórki seriali oraz produkcje własne (np. serial „Reguły Gry”)
 • TV4 na potrzeby drugiego miejsca w multipleksie stworzyło kanał TV6. Dla mnie największy zawód „cyfryzacji”. „Szóstka” to taka trochę zapchajdziura w której lądują stare seriale animowane, zagraniczne wersje programów typu talent-show oraz powtórki polskich reality-show, które swoje lata świetności miały jakąś dekadę temu.
 • TV Puls, która w analogu docierała do niewielkiej ilości widzów na swoim drugim kanale wciąż emituje tzw. „pasy łowicie”. Wielką zagadką jest kiedy z kanału oznaczonego jako Puls2 zniknie plansza testowa i co ją zastąpi. Chodziły słuchy, że ma to być kanał dla dzieci, były też plotki o tym, że Puls odsprzeda miejsce – telewidzowie jednak wciąż mogą tylko oglądać kolorowe prostokąty.

Od niedawna (grudnia ubiegłego roku) 15% populacji Polski ma dostęp do „pierwszego multipleksu” o którym głośno było m.ni. za sprawą awantur o Telewizję Trwam. Mux-1 zasięg swój ma zwiększyć w maju b.r. co zapewni 92% społeczeństwa dostęp do cyfrowego odbioru meczów Euro2012. Układ kanałów w mux-1 prezentuje się następująco:

 • Chwilowo znalazły się tu kanały Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2 oraz TVP Info (które po rozszerzeniu zasięgu mux-3 zwolnią miejsce dla kolejnych „nowych nadawców”. A oprócz tego:
 • Polo TV – stacja emitująca muzykę disco-polo. Z początku wydawało się, że ten rodzaj muzyki odszedł już do Lamusa, ale Polo TV radzi sobie całkiem nieźle wyprzedzając w różnego rodzaju badaniach popularności stacje muzyczne nadające „modne rytmy”.
 • ESKA TV – kanał telewizyjny należący i współpracujący z Radiem Eska. Ramówkę wypełnia głównie muzyka oraz programy rozrywkowe skierowane przede wszystkim do ludzi młodych.
 • TTV (początkowo miał nosić nazwę U-TV) – kanał o profilu społeczno-poradnikowo-interwencyjnym. Znajdziemy tu audycje związane ze zdrowiem, pracą i życiem codziennym. Dzięki powiązaniu z TVN-em stacja nadaje też uzupełnienie ramówki TVN-u w postaci audycji „Uwaga po uwadze”.
 • ATM Rozrywka TV – kanał jeszcze dobrze nie wystartował a już grożą mu zamknięciem. Na razie ekran kontrolny został zastąpiony zapętlonymi odcinkami seriali internetowych (m.in. Baśka Blog, Klatka B. czy Pitupitu). Według zapowiedzi wkrótce stacja ma wyemitować powtórki reality-show „Amazonki” z przed ponad 10 lat. Mam nadzieję, że to nie jest ostateczna ramówka tego kanału i nie będziemy mięli kolejnego TV6 – czekajmy więc na wyklarowanie ramówki, być może po poszerzeniu zasięgu mux-1 coś drgnie.
 • W pierwszym multipleksie od czerwca 2012 dostępny ma być również kanał TVP1 HD, dzięki temu ponad 90% populacji Polski będzie mogła bez dodatkowych opłat obejrzeć mecze Polaków na Euro2012.

No i na koniec pozostał nam mux-3 z kanałami Telewizji Polskiej, a w nim:

 • Podstawowe kanały TVP czyli „jedynka”, „dwójka” oraz TVP Info (w dwóch wersjach regionalnych).
 • TVP Kultura – kanał tematyczny poświęcony zagadnieniom kulturalnym.
 • TVP Historia – kanał tematyczne poświęcony zagadnieniom historycznym, emitowane są tu filmy o wydarzeniach historycznych oraz archiwalne audycje telewizyjne (np. Dziennik Telewizyjny czy program popularno-naukowy Sonda).
 • TVP Polonia – bonus w postaci kanału TVP przeznaczonego dla widzów spoza Polski.
 • od czerwca 2012 na mux-3 dostępny ma być kanał TVP2 HD. Niewykluczone, że w przyszłości do oferty multipleksu dołączą kolejne kanały tematyczne TVP (w planach są TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Natura i TVP Dzieci).

Jako, że chętnych do nadawanie w bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej było więcej niż wolnych miejsc wkrótce możemy spodziewać się konkursu dla kolejnych kanałów. Najprawdopodobniej początkowo do obsadzenia będą cztery miejsca w mux-1 (zwolnione przez kanały TVP), w planach jest także uruchomienie jeszcze dwóch nowych multipleksów. Na te ruchy poczekamy jednak najprawdopodobniej do 2013 roku, kiedy wyłączony zostanie przekaz analogowy co będzie skutkowało zwolnieniem częstotliwości.

12 myśli w temacie “Kanały telewizji naziemnej w Polsce”

 1. Wszystko ładnie i pięknie z tą TV, tylko z powodu zakłóceń spowodowanych burzami, nie mogłem obejrzeć na żywo żadnego meczu ME. zy jest jakaś rada na te burze ?

  1.  Szczerze mówiąc nie spotkałem się z problemami w odbiorze podczas burz. Możliwe, że mieszkasz daleko od nadajnika albo masz za słabą antenę.

  1. koleś ogarnij sie jak ci nie odpowiada to se kup Cufrowy polsat albo NIEDODAWAJ KOMENTARZY i WYPIERDA***!!!

   1. Iroman czytam twój komentarz i tego kolegi przed tobą ,niewiem z jakiej zapyziałej wiochy pochodzisz ale tv cyfrowa w polsce to głównie aż do bulu porawna politycznie i demoralizująca młodych prorządow kicha a pozatym grzeczniej prosze – Krzysztof z Krakowa

 2. czyli jak w polsce oszczędzają na wszystkim nawet na sygnale,odbieram kanały czeskie i niemieckie a polskich,zależy od pogody ,przestawiałem na zagań i wrocław niewypał .ktoś znowu kasę wziął i do nadajnika wstawił mały wzmaczniacz domowy tak wygląda DVT w
  polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *