Co w kolejnych multipleksach? MUX-4 i MUX-5 mogą pojawic się już w 2013

Rozszerzanie zasięgu obecnie działających multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej ciągle się ślimaczy. O ile się nie mylę kolejne miasta z dostępu do nowych kanałów naziemnych będą mogły cieszyć się dopiero na przełomie maja i czerwca. Dziś postanowiłem wybiec trochę w przyszłość i podać swoje propozycje obsadzenia mux-4 i 5, które mają zacząć nadawać dopiero po wyłączeniu „analogu”.

Rozdział miejsc dla kanałów telewizyjnych w dotychczasowych multipleksach budził i wciąż budzi spore kontrowersje. Ciekawe czy gdy obsadzone zostanie kolejnych 16 miejsc (po 8 kanałów SD na multipleksie) czy wciąż będą chętni dla których nie znajdzie się miejsce.

Kogo ja bym widział na kolejnych dwóch multipleksach? W pierwszej kolejności stacje, które startowały w poprzednim konkursie i miejsca nie dostały, a ciągle wyrażają chęć słania swojego sygnału z nadajników naziemnych. Chodzi tu oczywiście o Superstację, TV Trwam, TELE5 i NEXT. Kolejne cztery miejsca w mux-4 przeznaczyłbym na wartościowe kanały tematyczne. Jeżeli Orange Sport byłaby wciąż zainteresowana nadawaniem naziemnym to chętnie widziałbym tą stację.

Start własnej stacji telewizyjnej jakiś czas temu zgłosił Super Express. Jeżeli ZPR nie wycofa się z chęci umieszczenia tego kanału w dvb-t, a wcześnie nie znajdzie innego rozwiązania istnieje spora szansa, że SEtv znajdzie się właśnie w mux-4. Pozostałe dwa kanały przeznaczyłbym na stację z bajkami dla dzieci oraz kanał popularno-naukowy. Nie wiem tylko czy ta ostatnia pozycja nie jest propozycją zbyt ambitną, która będzie mogła zarobić na siebie przy bezpłatnym nadawaniu naziemnym.

Pozostaje nam więc do obsadzenia jeszcze jeden multipleks. A może warto byłoby w końcu zainwestować w kanały HD. Chętni nadawcy kanałów SD w pozostałych multipleksach mogliby przenosić się do mux-5 uwalniając miejsca w pozostałych „muksach”. Pozostaje jednak pytanie czy mux-5 pokryje ten sam obszar co multipleksy z których kanały miałby się przenosić. Jedno jest pewne darmowe kanały HD byłby „wabikiem” na tych, którzy z naziemnej telewizji cyfrowej nie korzystają.

A jak według was powinny wyglądać mux-4 i mux-5? Piszcie w komentarzach.