Telewizja MUX8 - co to jest?

Co to jest telewizja MUX8?

W ostatnim czasie w telewizji pojawiły się reklamy MUX8. Wiele osób nie wie dokładnie czym jest telewizja MUX8. Wyjaśniamy, że promocja dotyczy multipleksu z darmowymi kanałami, które można odbierać w ramach telewizji naziemnej.

Multipleks ósmy czyli MUX-8 wystartował 1 sierpnia 2016 roku. Wówczas swoim zasięgiem obejmował 40% populacji Polski. Obecnie mamy za sobą już trzeci etap wdrożenia MUX-8 i kanały telewizyjne w ramach tego multipleksu może odbierać już ponad 95% mieszkańców kraju.

Ósmy multipleks MUX8 nadawany jest w systemie DVB-T, jednak w przeciwieństwie do pozostałych polskich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej w na zakresie UHF z polaryzacją poziomą (H). Do jego odbioru potrzebujemy więc sprzętu obsługującego pasmo VHF. Na całe szczęście większość nowszych odbiorników i anten jest przystosowana do tego.

MUX8. Jakie kanały?

Na MUX-8 podział kanałów jest następujący: 3 miejsca przynależą Telewizji Polskiej (może podzielić na 3 kanały SD lub 1 HD i 1SD), kolejne 4 miejsca obsadzają nadawcy komercyjni.

Co to jest telewizja mux8? Darmowe kanały telewizyjne na MUX-8

Obecnie na MUX-8 za darmo można oglądać kanały: TVP Kultura HD oraz TVP Rozrywka, a także Metro (Discovery), Zoom TV (Cable Television Networks & Partners), Nowa TV (Grupa ZPR Media S.A. i Telewizja Polsat Sp. z o.o.) oraz WP (Wirtualna Polska Holding S.A).

Jak szukać kanałów z MUX8?

Jeżeli jesteśmy w zasięgu multipleksu MUX-8 możemy skorzystać z wyszukiwania automatycznego – wtedy nasz telewizor zaktualizuje listę wszystkich kanałów i zapisze wszystkie wyszukane kanały.

Kanałów telewizyjnych z MUX-8 można też wyszukiwać ręcznie. W tym celu warto znać kanał, na którym nadawany jest sygnał w naszym regionie. Można go znaleźć w specjalnej tabeli. O tym, jak ręcznie szukać kanałów można przeczytać w osobnym artykule na tym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *