Co kupić w prezencie dla miłośnika dobrego brzmienia?

Muzyka do dla jednych przyjemna melodia lecąca w tle, dla innych sens życia. Dźwięk jest też niezwykle ważny przy oglądaniu filmów, jednak głośniki w telewizorze nie zawsze są w stanie usatysfakcjonować każdego kino-maniaka. Jeżeli poszukujemy prezentu dla rasowego audiofila, który narzeka na trzaski w głośniku radia czy telewizora, warto zainteresować się nieco bardziej profesjonalnym sprzętem.

Początkujący audiofil do słuchania muzyki w domu potrzebuje kilku niezbędnych elementów. Chcąc zrobić mu prezent marzeń możemy skupić się na zakupie jednego nich lub całego zestawu.

Sercem zestawu do słuchania muzyki są wzmacniacze audio. Urządzenie takie powinniśmy wybrać uwzględniając wielkość miejsca odsłuchowego, czyli pokoju w którym będzie używane. Kupując wzmacniacz do niewielkiego mieszkania musimy mieć świadomość, że nie będzie potrzebny nam sprzęt o takich parametrach, jak do gigantycznej hali koncertowej. Oczywiście zawsze możemy wybrać sprzęt lepszy i o wyższych parametrach, ale w takim przypadku musimy liczyć się z tym, że zapłacimy więcej za funkcje, z których i tak nasz bliski nie skorzysta.

Rolą wzmacniacza audio jest wzmocnienie mocy sygnałów elektrycznych emitowanych przez źródło dźwięku np. telewizor, radio czy gramofon. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia muzyka czy głos z filmu będzie głośniejszy, a przy tym miał mniej zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że żaden ze wzmacniaczy nie jest w stanie działać bez choćby delikatnej zmiany brzmienia. Profesjonalne wzmacniacze zmieniają to brzmienie w sposób przyjemny dla ucha.

Sam wzmacniacz to tylko urządzenie przekształcające dźwięk, ale by go usłyszeć potrzebujemy jeszcze poważnego zestawu głośników. Jedyni z najciekawszych z nich są subwoofery czyli głośniki do reprodukcji dźwięku o niskich tonach. Popularnie dźwięki te nazywamy basami i łatwo odczuwamy je nie tylko słuchem, ale też i całym ciałem.

Subwoofer to niezastąpiony element zestawu audio do słuchania muzyki czy kina domowego. Tony niskie są niezwykle ważne przy oddawaniu większych wrażeń czy odbieraniu dźwięków np. w przypadku filmów, niskie dźwięki idealnie ilustrują kroki – posiadając odpowiedni subwoofer, oglądając film z biegnącą armią, będziemy mieć wrażenie, że przez nasz pokój przebiega kilkuset ciężko wyposażonych żołnierzy.

Głośnik niskotonowy to urządzenie, które umieszczamy nisko, najlepiej przed fotelem na który znajduje się oglądający. W przypadku zestawów kina domowego, subwoofer najczęściej umieszcza się pod stolikiem, na którym ustawiony jest telewizor, albo bezpośrednio przy nim. Jeszcze lepsze efekty możemy uzyskać umieszczając głośnik niskotonowy w połowie odległości między słuchaczem, a ekranem, jednak niewiele osób może pozwolić sobie na ustawienie takiej, niemałej, skrzynki na środku pokoju.

Zarówno w przypadku wzmacniaczy audio, jak i sobwooferów rozrzut cenowy tych urządzeń może być bardzo duży. Najtańsze sensowne urządzenia kupimy za kilkaset złotych, zaś te z górnej półki mogą kosztować nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy. Trzeba też pamiętać, że do takiego zestawu musimy dokupić jeszcze klasyczne głośniki, które będą odpowiadały za wszelkie pozostałe tony.

Budowa zestawu audiofilskiego może więc pójść w grube pieniądze. Tańszą alternatywą dla osób ceniących sobie dobry dźwięk, jednak dysponującym niższym dźwiękiem są soundbary czyli grające belki. Są to skondensowane najczęściej do jednego podłużnego urządzenia, czasami dwóch urządzeń czyli belki z głośnikami i osobnego sobwoofera.

Soundar to urządzenie nie tylko tańsze, ale też i zajmujące znacznie mniej miejsca od klasycznego zestawu z dużymi kolumnami. Rozwiązanie to jednak idealnie nadaje się do zorganizowana kina domowego. Co ważne soundbary wbrew powszechnej opinii nadają się nie tylko do oglądania telewizji. Urządzenia te mają zazwyczaj zarówno wtyki kablowe, jak i połączenia bezprzewodowe umożliwiające podłączenie do nich urządzeń typowo do słuchania muzyki, jak np. gramofon, magnetofonu czy też telefonu z muzyką serwowaną z aplikacji typu Spotify lub Tidal.

Soundar to dobre rozwiązanie kompromisowe do mieszkania, w którym po pierwsze nie mamy możliwości używania naprawdę wielkiego sprzętu (w blokach zbyt głośna muzyka może przeszkadzać sąsiadom i zakłócać ciszę nocną, co może dla nas wiązać się z problemami prawnymi). Z drugiej strony niewielkie pokoje są dużo łatwiejsze do pokrycia dźwiękiem, a dzięki temu rezygnując z zakupu drogiego zestawu i stawiając na tańszy soundbar możemy uzyskać podobną jakość dźwięku bez nadmiernych wydatków.

Oczywiście wybierając prezent dla audiofila najlepiej podpytać go o preferencje dotyczące sprzętu i wymagań, tak by nie kupić urządzenia, które z jego punktu widzenia nie będzie potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *