Antena satelitarna – jak ją wybrać i poprawnie zamontować?

Kino domowe dla wielu osób stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia mieszkania, a także ulubioną formę odpoczynku po ciężkim dniu. Jednak relaks przy ulubionym programie telewizyjnym, jest przyjemnością jedynie wówczas, gdy dysponujemy czystym i wyraźnym sygnałem, gwarantującym poprawny odbiór obrazu. Antena satelitarna jest z kolei środkiem do jego uzyskania. Jednak jak wybrać, a tym bardziej poprawnie ją zamontować? Podpowiadamy w poniższym mini poradniku!

Rodzaje anten satelitarnych

Charakterystyczne krążki przymocowane w okolicach balkonów i dachów to często spotykany widok w miejskim krajobrazie. Nic w tym dziwnego, odpowiednio dobrana i przymocowana antena satelitarna wciąż jest bowiem jednym z najskuteczniejszych sposobów na uzyskanie wyraźnego obrazu wysokiej jakości w domowym odbiorniku. Jest alternatywą dla tradycyjnej telewizji naziemnej. Składa się na nią antena zamocowana na specjalnym uchwycie do anteny, wzbogacona o konwerter, odbiornik i kabel koncentryczny, której zadaniem jest odbiór sygnału nadawanego przed drugą antenę, znajdująca się w przestrzeni kosmicznej. Wśród urządzeń tego typu wymieniamy trzy rodzaje anten, różniących się od siebie parametrami i przeznaczeniem:

  • Antena satelitarna offsetowa – charakteryzuje się płaską konstrukcją o kształcie elipsy. Istotnym parametrem jest jej średnica, której wielkość jest wprost proporcjonalna do jakości odbieranego sygnału. Należy pamiętać, że do odbioru kanałów w jakości HD niezbędna będzie antena o szerokości co najmniej 80 cm. Cechą wyróżniającą anteny satelitarne offsetowe jest ich wytrzymałość na zmienne warunki pogodowe, w tym wilgoć, opady deszczu i śniegu, czy też upały. Nie bez znaczenia jest jednak materiał, z jakiego są wykonane. Najtrwalsze będą bez wątpienia te wykonane ze stali ocynkowanej.
  • Antena satelitarna paraboliczna – ten model anteny satelitarnej uchodzi powszechnie za nieco przestarzały względem offsetowego odpowiednika, co sprawia, że stopniowo odchodzi się od instalowania go w przestrzeniach mieszkalnych. Oprócz budowy, wpływającej na jakość odbieranego sygnału, różni się także brakiem odporności na pozostałości czynników zewnętrznych w postaci resztek osadów i opadów atmosferycznych. Jeśli szukasz anteny dla siebie, zdecydowanie polecamy nowszy model offsetowy.
  • Antena satelitarna panelowa – jest to mała antena satelitarna instalowana z reguły w niewielkich pomieszczeniach, takich jak kampery, busy czy domki wypoczynkowe. Choć sygnał jest zbliżony do jakości, jaką gwarantuje antena offsetowa, jej niewielki rozmiar sprawia, że nie sprawdziłaby się w przypadku odbiorników większego rozmiaru.

Poprawne położenie anteny satelitarnej

Kluczem do cieszenia się wysokiej jakości sygnałem w domowym odbiorniku jest nie tylko właściwie dobrana antena satelitarna, ale także odpowiednie jej zamontowanie. Początkowo wydawać się może, że poprawne ustawienie odbiornika jest nie lada wyzwaniem, jednak nic bardziej mylnego. Kluczem do właściwego doboru położenia jest w pierwszej kolejności złożenie anteny wedle instrukcji, łącząc ze sobą wszelkie elementy, takie jak talerz, konwerter, kable i maszt. Następnie należy ustalić, w jakim kierunku skierowany jest optymalny kąt elewacji, anteny i konwertera względem satelity. I to wszystko – nic skomplikowanego!

Montaż anteny satelitarnej – samodzielnie czy z fachowcem?

Chociaż samodzielne zamontowanie anteny satelitarnej nie jest zadaniem niemożliwym do wykonania, zdecydowanie lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem, gwarantującym prawidłowe wykonanie tego zadania jest pomoc doświadczonego fachowca. Zainstalowania odbiornika we własnym zakresie można podjąć się wówczas, kiedy odległość anteny i dekodera jest niewielka, teren, na którym znajduje się miejsce montażu, jest łatwo dostępne, a także pod względem prawnym nie występują żadne przeciwwskazania do ingerencji w budynek. W takim wypadku należy pamiętać o ostrożności i drugiej osobie do pomocy. Powodzenia!

Artykuł powstał we współpracy z ihaa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *